Lukáš Faltýnek: Drogy a jejich nebezpečné účinky

Drogy, drogy, drogy a ještě jednou drogy. Dnes si povíme zásadně něco o tomhle problému dnešní doby, který je problémem většiny. Jak už víme, tak drogy jsou tu s námi už nespočetně dlouho. Hodně lidí je v dnešní době využívá, a proto si dovolím říct, že je to problém. Stačí jen jeden důvod, ale já Vám řeknu ty důvody dva. Za prvé jsou škodlivé na lidské zdraví a zdraví ostatních a za druhé jsou návykové.

Drogy si rozdělíme do čtrnácti kategorií od drog nejslabších po nejsilnějších.

První a snad asi nejvíce užívanou a nejméně nebezpečnou drogou je taurin a kofein, tedy látky které jsou obsahem v nejčastějších potravinách. Jako příklad můžeme uvést kávu nebo energetické nápoje. Tyhle ty látky nejsou naštěstí nijak v nejužívanějších dávkách škodná, tedy nejsou nebezpečná.

Do druhého místa bych umístil nikotin. Nikotin je látkou, která obsahuje návykové látky a také velmi jednu z nejjedovatějších látek a to dehet. Nikotin jako látka je jedna z nejpoužívanějších drog v celém světě v nejčastější podobě jako je cigareta. Tabákové výrobky, tedy nejčastěji cigarety z dobrých důvodů jdou cenově nahoru. Za zhruba každou hodinu umře na nikotin přes 500 lidí.

Do kategorie číslo tři bych uvedl marihuanu, protože nemáme zde určeno o jak silnou marihuanu se jedná. Jak jistě víme, tak užívaní marihuany je legální jen a pouze, když se jedná o CBD s množstvím pod 1 gram THC. Marihuana má sice jako rostlina velmi léčivé účinky, ale to je právě látkou CBD. Jestliže marihuana obsahuje nad 1 gram THC, tak se jedná o marihuanu halucinogenní a nelegální. Její účinky jsou mnohdy až překvapivé, bohužel i hodně krát až smrtelné. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků THC bývá schizofrenie.

Na čtvrté místo bych umístil Kratom. Pro ty co tuhle drogu neznají musím říct, že se jedná celkem o drogu v poslední době se hodně rozšiřující. Droga se dělí na tzv. speed drogu, která vás nakopne a pak na tlumící drogu. Kratom je konkrétně prášek, který je z drcených listů kratomu pocházejících z Indonésie. Tahle droga je v naši zem legální. V ČR se dělí na 3 druhy. Zelený, bílý a červený kratom. Zelený a bílý kratom je speed droga zatímco červený slouží jako droga tlumící. U kratomu se musí vzít v potaz, že je velmi návyková.

Do páté kategorie si vysloužila droga LSD, neboli houbičky. LSD po požití začne účinkovat do hodiny. Její účinky můžou být například vize, iluze, procítění emocí a času, člověk mývá pocit že i vidí hudbu. LSD je nejvíce nebezpečné tehdy, když uživatel místo těch ‘‘pozitivních‘‘ věcí vidí něco, co by mohlo uživatele dostat do stavu, že například místo růžového slona vidí stát před ním draka. Avšak LSD jako takové nejčastěji mývá i tzv. létací stav, kdy si uživatel pomyslí a poté řekne, že umí létat.

Na číslo šest se dostává jedna z nejužívanějších, legálních drog a to konkrétně alkohol. Alkohol známe už od nepaměti, kdy začal vznikat alkohol třeba už z kvašeného medu či sirupu. Alkohol má společně s marihuanou jednu společnou dobrou věc a to, že se používá v medicíně. Alkoholické nápoje jsou legální z různých důvodů, ale nikdy se jej nepodařilo úplně zakázat. Někteří z nás můžou vědět, že alkohol v minulosti byl v USA zakázán. Jenomže i přes tento zákaz byla neustále konzumace alkoholu. V dnešní době to je jedna z nejhorších legálních drog, ke které se člověk může dostat.

Na sedmé místo usedá Extáze. Tuhle tabletku možná ani není třeba představovat. Extáze je jedna z těch levnějších drog, která je snadno získatelná třeba na diskotékách, či různých oslav. Této droze se kolikrát přezdívá droga lásky. Její síla je velmi riziková a nebezpečná. Jestliže polkne uživatel jednu tabletku extáze, tak má pocit uspokojení, ale jestliže uživatel je závislým, tak časem bude závislý uživatel mít pocit, že jedna tabletka je málo. Hodně lidí, kteří požijí druhou tabletku nejčastěji začnou zvracet a končí v nemocnici.

Osmé místo bude kokain. Kokain taktéž i přezdívaná jako drahá droga, nebo droga byznysmenů, která je už podle přezdívky drahá, protože její cena se pohybuje mezi 1000 – 2000 Kč za gram. Kokain je velmi návykovou drogou, která má sice třiceti minutový stav, ale člověk se cítí mnohem energický delší dobu, třeba o jeden den déle. Tato droga se těžce shání, protože je velmi kvalitní. V ČR je tato droga velmi nekvalitní a také se často míchá s omítkou nebo jinými sypkými substráty.

Devátou drogou bude pervitin. Pervitin, perník, piko atd… je jedna snad z nejznámějších drog vůbec. Její cena je celkem nízká a taktéž je velmi nebezpečná. O historii pervitinu se můžeme dozvědět už v druhé světové válce, protože ji nejčastěji využívali vojáci nacistického Wehrmachtu či jednotky SS. Je snadno dostupná. Pervitin často způsobuje bolesti hlavy, kloubů či hrudi, ale také i zvýšené pocení, které obzvláště zapáchá víceméně chemicky.

Desáté místo si vysloužil desomorfin, neboli Krokodil. Krokodil je jedna z těch snad nejhůře poživatelných drog, které kdy vznikly. Je to levná verze heroinu. Účinek je stejný, ale většinou když si uživatel píchne jen jednu dávku, tak může mít jistou vstupenku na smrt, protože tato droga člověka vyvolá závažnou intoxikaci. Krokodil u člověka většinou jeví změnu chování a časem změnu fyzické podoby, kdy člověk se dá popsat doslova jako „živý mrtvý“, protože jeho kusy lidského masa a kůže se začnou rozpadat či rozežírat.

Jedenáctá kategorie budou opiáty. Do opiátů pro příklad můžeme uvést třeba hašiš, i když to je droga, která je z konopí. Účinky hašiše jsou na rozdíl od marihuany výrazně silnější. Mezi opiáty ale také může patřit extrakt z máku setého.

Na dvanácté místo si usedne heroin. O historii heroinu můžeme vědět už to, že v USA heroin byla běžná legální droga hned vedle cigaret. Když se časem heroin zakazoval, tak byl známý jako lék a látka užívaná v lékařském průmyslu. Mezi narkomany a drogově závislými patří heroin jako jedna z nejoblíbenějších drog vůbec.

Třinácté místo je obsadil Toluen. Methylbenzen neboli Toluen je čirá droga, ve vodě nerozpustná těkavá látka, jejíž páry tvoří se vzduchem nebezpečnou směs. Je velmi škodlivá. Z největších účinků toluenů je oslabení intelektu a závislý jedinec časem spadá až do demence. Avšak nejen demence je účinek, ale také porucha vidění a jiné poškození mozečku.

Čtrnácté a také poslední místo si vysloužilo opium. Jak u opiátů, tak stejně i u opia víme, že se získává z extraktu máku setého. A to jen tehdy, jestliže je rostlina nezralá. V minulosti se opium kouřilo, dnes se v částech Asie podává v malých tabletách. Jako nežádoucí účinky můžeme uvést tedy po požití po několika hodinách usínání, ale po probuzení však doléhají abstinenční příznaky. U těchto příznaků se může zjevit deprese, průjem, zvracení atd…

Doufám, že jsem Vás diváky/čtenáře dokázal víceméně vzdělat se o nebezpečnosti drog, a proto spolek Národní mládež bude proti těmto látkám bojovat a obeznamovat mladou generaci, aby stát mohl mít co nejlépe vzdělanou mládež a taktéž jasnou budoucnost svého národa.